TAŞ Mektep'ten, TAŞ İlköğretim Kurumları'na...

     Özel Taş İlköğretim Kurumları üç yerleşik yapı ve yardımcı öğelerden (Hazırlık sınıfları, spor salonu, kütüphane ve bilişim dersliklerinden) oluşur. Bunlardan ilki tarihi bir binadır. 1884 Fransız yapımı olan bu bina 2. derece tarihi eser statüsünde olup, Anıtlar Yüksek Kurulu'na bağlıdır. Yapıldığı yıllarda Fransız Karakolu olarak kullanılmış, sonra da Aya Yorgi Kilisesi'ne bağlı "Rahibeler Okulu" olarak hizmet vermiştir. Bina kısa bir süre sonra da Rum Ortaokulu olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bakırköy'deki Rumların azalmasıyla birlikte, kiliseye bağlı çalışanlar ve yoksullar için bir aşevine dönüştürülmüştür.

     Bina, 1928 yılında Bakırköy, Yeşilköy ve Yeşilyurt'un tek Merkez Ortaokulu olarak öğretime açılmış ve 1968 yılına kadar sayısız öğrenciye hizmet vermiştir. 1968'den sonra vakıf niteliğinde çalışmalar yapılmıştır.

     1991 yılında Tarık Akan tarafından aslına uygun olarak düzenlenip, Özel Taş İlkokulu olarak eğitim-öğretime başlamıştır. Kesintisiz, zorunlu, temel eğitimle birlikte, Eylül 1998'de ilköğretim niteliği kazanmış ve 2. bina oluşturulmuştur. Özel Taş İlköğretim Okulu 2000-2001 eğitim-öğretim yılında ilk mezunlarını vermiştir. 2012 yılında çıkan yasayla birlikte anasınıfı, ilkokul ve ortaokul olarak eğitim-öğretim çalışmalarını sürdürmekte olan kurum 2017 yılında komplekse eklenen yeni bir bina ( bir spor salonu, kütüphane ve anasınıfı  derslikleri) ile çalışmalarını sürdürmektedir.  Okulumuzun lisesi bulunmamaktadır.